top of page

deficit energie

Čo poháňa stroje, že dokážu pracovať niekoľkonásobne rýchlejšie ako ja? Dajte to aj mne. Chcem sa vo výkone a dokonalosti vyrovnať stroju. Chcem by neomylná, efektívna a rýchla. Chýba mi presnosť, dochvíľnosť, zmysel pre detail, matematická zdatnosť. Bez strojov som nikto. 

 

„Nebude totiž možno konkurovat chladné logice a strojové rychlosti samozdokonalujících se automatů. Člověk bude muset nalézt jinou oblast posuzovacích parametrů.“ - Milan Knížák

 

Aká je úloha človeka vo svete dokonalejších technológií ako je on sám? Odkiaľ má brať energiu na splňovanie výkonnostných kvót? Má pri takom zaostaní vôbec ľudská bytosť právo na odpočinok? 

 

V práci DEFICIT ENERGIE sa zaoberám práve touto témou a skrz naivný a zámerne primitívny spôsob hľadám energiu do života. Ku svojmu telu sa správam ako ku stroju a snažím sa ho napojiť na elektrické vedenie pomocou káblov. V troch videoperformance sa tromi rôznymi spôsobmi snažím nájsť spôsob napojenia sa na energiu, pričom paradoxne strácam nadmerné množstvo psychickej aj fyzickej energie. Cieľom práce je poukázať na náš vzťah ku technológiám, ako moc sa stávajú súčasťou našich životov a ako naše životy ovplyvňujú. Vo videách je tento človek voči týmto faktom slepý, nechápe, načo sú všetky prístroje a zúfalo sa snaží nájsť ich význam a funkciu, aby sa mohol včleniť do spoločnosti. Zostáva však otázne, či je jeho snaha nevyhnutná pre prežitie, alebo by dokázal žiť aj bez toho.

 

pozn.: Videá nie je nutné vidieť celé a mali by sa pozerať všetky naraz. 

človek a technológia

rok: 2022

​dĺžka: 39:54, 17:10, 11:44 

bottom of page